Uzaktan Staj Dönemi ve Sitemap Görevi

Merhabalar herkese, ben Mustafa Kağan Çuhadar. Ostim Teknik Üniversitesi Tam burslu Elektrik Elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Ancak bölümümün aksine çalışmalarımı Bilgisayar Mühendisliği alanında sürdürüyorum. Size bugün Altınkaya şirketinde geçen staj sürecimden, bana özel verilen görevlerden, şirket ortamı ve sektörü hakkında yaptığım çıkarımlardan ve kendi kişisel tecrübelerimden yola çıkarak bi süreç aktarımında bulunacağım. Türkçe anlatacak olmam işimi zorlaştıracak, çevirilerim tam anlamıyla uyuşmazsa şimdiden kusura bakmayın. Bu, alan hakkında hiç bilgisi olmayan biri için yazılmış bir yazı olmakla beraber olabildiğince olayın bütünlüğünü kaçırmamaya çalışacağım. İyi okumalar.

Yazım şu kısımlardan oluşacak:

  • Uzaktan Staj Dönemi
  • Sitemap Görevi
  • Servera Bitwarden Kurulumu
  • Dual Boot ve Linux Temelleri
  • Makina Öğrenmesi ve Staj Projesi
  • PostgreSQL

Uzaktan Staj Dönemi

Şirketle alakalı bi nedenden dolayı 3 haftalık yüzyüze stajım ertelendi. Notumun verilmesi gerekilen tarihte uzaktan proje sonrasında yüzyüze 3 hafta staj kararı alındı. Tabii ki uygunluk durumumu sorduklarını belirtmeliyim. Uzaktan stajım genel python bilgilerimi tazeleme ve çeşitli kütüphaneleri öğrenmekle geçti. ‘Automate the Boring Stuff with Python’ adlı kitabı takip edip içerisindeki alıştırmaları ve projeleri yapıp gönderdim. Özellikle web scraping(internetten bilgi çekme) konusunda ve regex(metinin içerisinde ifade arama olarak nitelendirebiliriz) kütüphanesi açısından derinlemesine bir öğrenme süreci geçirdiğimi belirtmeliyim.

Sitemap Görevi

Yüzyüze staj sürecimin başında Ahmet Bey(şirket yöneticisi) tarafından bana verilen ilk görev sitemap.xml(herhangi bir websitenin içerisindeki urlleri bir araya getiren site şeması) dosyası içerisindeki url’leri tespit edip tek tek onlara bağlanacak, sonra bağlanılan url ler başka bir url ye tekrar yönlendiriyorsa onları ekrana basacak sonra da rapor olarak excell dosyası içerisine kaydedecek bir program istedi. Tabi programın sitemap.xml dosyasını argüman olarak terminalden alacağını da belirtmeliyim.

Yanıt yok

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir