Ümit Mirel: Staj Deneyimim ve Gözlemlerim

Categories:Genel

Altınkaya Elektronik Cihaz Kutuları’ndaki stajyerlik maceram Haziran 2023’te başladı. Stajım boyunca İhracat Operasyonları, Satış, ve Pazarlama konuları üzerinde çalışmalar yaptım.

Birçok üniversite öğrenci zorunlu olsun olmasın staj yaparak kendilerini geliştirmek, ve kendilerini iş hayatına hazırlamak istiyor. Staj yapabileceğim şirketlere bakarken benim beklentilerim de bu çoğunluğa benzerdi. Staj yapabileceğim bir pozisyon ararken en büyük beklentilerim iş hayatımda kullanabileceğim tecrübeler edinebileceğim ve okulda öğrendiğim teorik bilgileri pratik olarak test edebileceğim bir ortamda olmaktı. Dürüst olmak gerekirse Altınkaya’ya girerken de belki olması gerekenden daha büyük beklentilerle işe başladım, fakat Altınkaya bu beklentilerimin bile üzerine çıkmayı başardı. Dahil olduğum ihracat bölümünde geldiğim ilk haftadan itibaren benimle ilgilenen yöneticim bana kendimi geliştirmemi ve kendimi göstermemi sağlayacak görevler verdi. Görevleri başarı ile tamamladıkça da verilen görevler ve bu görevlerin zorlukları günden güne arttı. Tabi ki bu görevler üzerinde çalışmak keyifli olduğu kadar da zorlayıcıydı da. Firmada çalışırken sürekli kendimizi geliştirmemiz gereken görevler veriliyor. Yeni bir stajyere direkt görev verilmesi duyulunca korkutucu gelen bir şey olabiliyor, fakat hem yöneticilerimizin ilgisi hem de dışarıdan alınan ekstra eğitimlerle firma bize verilen bu görevlerde bizi başarılı olmamız için en iyi konumda tutmaya özen gösteriyor. Altınkaya’da geçirdiğim 8 ayda, alanımla ilgili 3 yıllık teorik eğitimimle kendime kattıklarıma denk miktarda bilgi katma fırsatım oldu.

Tabi ki yeni bir firmada işe başlarken, özellikle de bizim gibi öğrenciler için, akıllara gelen önemli konulardan birisi de adaptasyon süreci. Öncelikle Altınkaya’daki en takdire şayan konulardan birisi kurumsal yapının korunarak aynı zamanda bir aile de olunabilmesi. Şirketteki herkes de geldiğim ilk günden beri bu ailenin bir parçası gibi hissetmem için elinden geleni yaptı. Aynı zamanda bizden daha tecrübeli olan iş arkadaşlarımız ilk haftalarda işin her adımında bize yardımlarını sunuyorlar. Hem bu paylaşılan sıcak ortam hem de büyüklerimizin bizimle paylaştığı iş özelindeki bilgiler kısa süre içerisinde ortama ve işe adapte olmamızı sağlıyor.

Sonuç olarak, Altınkaya’da geçirdiğim vakitten çok keyif aldım. Gerçekten “Eğer yaptığın işi seviyorsan hiçbir gün çalışmazsın” hissini benim için somutlaştıran bir firma oldu. Eğer hem profosyonel gelişiminize hem de güzel bir iş ortamına önem veriyorsanız, Altınkaya sizin için mükemmel bir staj yeri olacaktır.

Yanıt yok

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir